szkolenie
Core Training ISTDPMamy przyjemność zaprosić koleżanki i kolegów na Core Training ISTDP - trzyletnie kompleksowe szkolenie pozwalające na zdobycie umiejętności i uprawnień do samodzielnej pracy w tym podejściu.
Proponowane przez nas szkolenie spełnia kryteria kursu certyfikowanego przez IEDTA (International Experiential Dynamic Therapy Association) a jego uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzony przez tę międzynarodową organizację wyznaczającą standardy szkolenia psychoterapeutów ISTDP.
Szkolenie odbywa się w kameralnej 4-12 osobowej grupie i składa się z 12 weekendowych zjazdów ( 2 lub 3 dniowych zależnie od liczby uczestników). W trakcie kursu uczestnicy będą mieli okazję zrozumieć teorię psychopatologii w tym podejściu terapeutycznym, nauczyć się precyzyjnego obserwowania i diagnozowania werbalnych i niewerbalnych komunikatów pacjenta w każdej minucie sesji oraz praktycznie ćwiczyć dopasowane do tej dynamicznej diagnozy interwencje terapeutyczne.
Program obejmuje wszystkie podstawowe aspekty teoretyczne i praktyczne Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej takie jak:
- rozumienie psychopatologii pacjenta w świetle teorii psychonerwicy wg Davanloo i miejscowienie pacjenta na spektrum nerwicy strukturalnej,
- budowanie świadomego i nieświadomego przymierza roboczego ze zdrową częścią pacjenta
- praktyczna praca z mapą drogową do nieświadomości wg. Josette ten Have-de Labije,
- separacja zdrowego ego pacjenta od patologicznych części superego,
- praca z pacjentem w Trójkącie Osób i Trójkącie Konfliktu,
- różnicowanie obron frontowych i piwnicznych i oraz pomoc pacjentowi w ich zauważaniu, rozumieniu i świadomym porzucaniu,
- precyzyjna ocena wzorca regulacji lęku pacjenta oraz interwencje zmierzające do uzyskania zdrowej regulacji lęku,
- restrukturyzacja zdolności adaptacyjnych ego pacjenta,
- odblokowanie kompleksu bolesnych uczuć pacjenta i dostępu do traumatycznych doświadczeń z przeszłości ( wizualizacja impulsu , poczucia winy, żalu).
Przebieg spotkań
Podczas spotkań większość czasu przeznaczymy na aktywne oglądanie nagrań wideo sesji prowadzonych przez uczestników oraz wspólne analizowanie tego co widzimy w świetle teorii i praktyki ISTDP a proponowane interwencje terapeutyczne będziemy praktykować poprzez odgrywanie ról (role playing).
Szkolenie prowadzone będzie wyłącznie przez superwizorów certyfikowanych przez IEDTA: Elżbietę Brodowska i Renatę Komorowską-Pietrzykowską (osoby odpowiedziale za szkolenie i prowadzące większość zjazdów) oraz zaproszonych międzynarodowych superwizorów ISTDP.
Pomiędzy spotkaniami uczestnicy będą mieli wsparcie w postaci interwizji koleżeńskiej prowadzonej przez asystentów – terapeutów zaawansowanych w procesie kształcenia ISTDP.
Od uczestników Core Trainingu ubiegających się o certfikat IEDTA oczekuje się rzetelnego studiowania proponowanej literatury oraz pogłębiania swojej wiedzy poprzez uczestnictwo w warsztatach, seminariach lub masterclass ISTDP.
Szkolenie adresowane jest do osób posiadających uprawnienia do pracy w obszarze zdrowia psychicznego (psychiatrów, psychoterapeutów, psychologów klinicznych) zatrudnionych/samozatrudnionych w miejscach pozwalających na pracę z pacjentami. Osoby będące w trakcie procesu edukacyjnego prowadzącego do uzyskania w/w uprawnień mogą również aplikować - decyzje będą podejmowane indywidualnie
Informacje praktyczne
Miejsce szkolenia: Katowice/Poznań
Planowane terminy spotkań w pierwszym roku szkolenia: 17/18/19.11.23, 22/23/24.03.24, 5/6/7.07.24, 25/26/27.10.24 *
Całe szkolenie planowo zakończy się w grudniu 2026 roku. Za zgodą całej grupy terminy spotkań mogą ulec korekcie podczas pierwszego spotkania.
* - czas trwania treningu proporcjonalny do ilości uczestników.
Koszt całego kursu 36 000zł – płatne w ratach przed każdym spotkaniem.
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, które prosimy kierować na adres: poczta@zdrowapsychika.pl, lub rpietrzykowska47@gmail.com
O nas
ISTDP - SZKOLENIA.PLISTDP - SZKOLENIA.PL to wspólna inicjatywa edukacyjna dwóch podmiotów działających w ochronie zdrowia psychicznego: ISTDP Silesia w Katowicach (Elżbieta Brodowska) i Centrum Terapii JaKto w Poznaniu (Renata Komorowska-Pietrzykowska). Tworzymy ją jako superwizorki ISTDP w celu dzielenia się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi terapeutami pracującymi w tym podejściu, a także z wszystkimi osobami zainteresowanymi poszerzaniem swoich zawodowych kompetencji w obszarze rozumienia psychopatologii i sztuki psychoterapii.
Nasza wspólna przygoda z ISTDP rozpoczęła się w 2010 r. od spotkania w Laboratorium Psychoedukacji na cyklu warsztów prezentujących podstawowe założenia i sposób pracy w tym podejściu - w Polsce w tamtym czasie wciąż prawie nieznanym. Obie miałyśmy już wtedy za sobą długie doświadczenie zawodowe i niezliczoną ilość szkoleń i konferencji. Mimo gruntownego wykształcenia psychoterapeutycznego i psychiatrycznego naszemu codziennemu doświadczeniu w pracy z pacjentami towarzyszyła często frustracja. Frustracja związana z niedostatkiem narzędzi pozwalających na precyzyjne rozumienie tego co w konkretnym momencie dzieje się z pacjentem, jak i z trudnością przełożenia tego co widzimy na efektywną interwencją terapeutyczną.
Obu nam bliskie było rozumienie problemów pacjenta w kategoriach wewnętrznego konfliktu, tęskniłyśmy jednocześnie za bardziej aktywną niż w terapii psychodynamicznej pozycją terapeuty, czytelną strukturą terapii. ISTDP przekonywało również zdolnością do przekładania na praktykę kliniczną osiagnięć badań naukowych dotyczących funkcjonowania układu nerwowego. Okazało się także obszarem, na którym mogły się spotkać i spełnić swoje pragnienia skuteczniejszego niż dotąd pomagania: doświadczona psycholożka - psychoterapeutka psychodynamiczna, oraz lekarka - psychiatra realizująca się od wielu lat w uniwersyteckim środowisku naukowym. Z rozbudzonymi nadziejami postanowiłyśmy kontynuować nasza przygodę z ISTDP rozpoczynając szkolenie w drugiej polskiej edycji Core Trainingu w Laboratorium Psychoedukacji. Okazało się to wkroczeniem na nową, ekscytującą drogę zawodowego, jak i osobistego rozwoju.
Pierwsze polskie edycje Core ISTDP były prowadzone przez czołowych przedstawicieli tego nurtu z całego świata. Naszymi nauczycielami byli Josette Ten Have - de Labije, Robert Neborsky, Kees Cornelissen, Allan Abbas, Jon Fredericson, Ferrucio Ossimo. Tak obszerny i zróżnicowany zespół wybitnych wykładowców prócz możliwości czerpania wiedzy i doswiadczenia od każdego z nich, pozwalał również na stopniowe uzmysłowienie sobie zauważalnych pomiedzy nimi różnic. Różnic dotyczących nie tylko stylu interwencji, ale również rozumienia istotnych aspektów sztuki terapii, takich jak praca z projekcją czy regulacją lęku. Doceniając wszystkich naszych nauczycieli za naszą mistrzynię uznałyśmy Josette Ten Have-De Labije. Pod jej kierunkiem kontynuowałyśmy nasze szkolenie w ramach Advanced Core Training, a od kilku lat jako asystentki Josette współprowadzimy międzynarodowe szkolenia ISTDP w Berlinie. Wciąż czerpiemy od niej wyjątkowe zasoby wiedzy klinicznej i rozumienia pacjenta, połączone z niespotykaną siłą, uczciwością, wrażliwością i miłością do zdrowej, szukającej naszej pomocy części pacjenta.
Teraz jako certyfikowane przez IEDTA superwizorki ISTDP będziemy zaszczycone mogąc przekazać naszym koleżankom i kolegom chociaż część tej wiedzy i doświadczenia, którymi tak hojnie podzieliła się z nami Josette.
Psychoterapia
O terapii ISTDPISTDP to terapia ustrukturalizowana. Każda reakcja pacjenta jest podstawą stosowania określonego typu interwencji, której efekty możemy od razu zweryfikować.
Terapia jest:
-
Intensywna
Uwaga pacjenta jest natychmiast koncentrowana na problemie. Terapeuta od pierwszych minut sesji pracuje na świadomym i nieświadomym materiale wnoszonym przez pacjenta „tu i teraz” – nie ma tu miejsca na „opowiadanie historii”.
-
Krótkoterminowa
Obieramy najkrótszą możliwą drogę dojścia do sedna problemu i osiągniecia zmiany.
-
Dynamiczna
Nie korzystamy ze statycznych koncepcji, uwaga pacjenta jest ciągle kierowana na doświadczanie, rozumienie i rozwiązywanie wewnętrznego konfliktu.
Efektem udanej terapii jest:
- zrozumienie przez pacjenta procesów, które uruchamia, umiejętność patrzenia na swoje reakcje w kategoriach trójkąta konfliktu (uczucie/lęk/obrona),
- zdolność pacjenta do monitorowania swojego lęku i regulowania go w zdrowy sposób,
- świadoma rezygnacja z obron,
- możliwie pełne doświadczanie swoich pragnień i uczuć oraz umiejętność wyrażania ich (jeżeli pacjent tego chce) w konstruktywny sposób.
Formularz zgłoszeniowy
Formularz zgłoszeniowy został wysłany, dziękujemy!
Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.
Niestety nie możemy wysłać formularza. Spróbuj ponownie później.
Dlaczego ISTPD?
Historia ISTDP
Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna (ISTDP) to w psychoterapii nurt stosunkowo młody, rozwijający się od lat 60-tych ubiegłego wieku w Kanadzie, USA, krajach Europy Zachodniej, a w ostatnich latach również w Polsce. U źródeł tego podejścia leżał brak satysfakcji z efektów i długości terapii psychoanalitycznej oraz chęć zbadania i zrozumienia jakie interwencje w relacji terapeutycznej przynoszą u pacjenta realną, możliwą do oceny zmianę. Twórca tego podejścia - Habib Davanloo, w oparciu o precyzyjną obserwację nagrań sesji terapeutycznych wypracował nowatorską metodę terapii pozwalającą na osiągniecie głębokich i trwałych zmian wewnątrzpsychicznych w stosunkowo krótkim czasie. Teoretyczne podstawy ISTDP oparte są na założeniach terapii psychoanalitycznej oraz teorii przywiązania Johna Bowlby’ego, zintegrowanych ze współczesna wiedzą neurobiologiczną.
Davanloo wprowadził do teorii i praktyki analitycznej istotne modyfikacje. Zakwestionował on między innymi przekonanie Freuda, że superego kształtuje się w toku osobniczego rozwoju stosunkowo późno. Studiując przypadki kliniczne doszedł do wniosku, że superego może pełnić aktywną rolę w powstawaniu i podtrzymywaniu neurotycznych mechanizmów już w pierwszych miesiącach życia. Uważał on psychonerwicę za rezultat różnego rodzaju traumatycznych doświadczeń prowadzących do zniszczenia/uszkodzenia emocjonalnej więzi pomiędzy dzieckiem a jego pierwotnymi opiekunami.
Wg. Davanloo dziecko nieświadomie reaguje na zranienie sadystyczną, morderczą wściekłością prowadzącą zarówno do poczucia winy i żałoby po stracie ukochanego obiektu, jak i do karzącej reakcji ze strony superego (zintrojektowanych agresorów). Rozwijające się ego dziecka buduje utrwalający się z czasem system obron, próbując poradzić sobie z napierającymi, zepchniętymi do nieświadomości uczuciami i pragnieniami, z lękiem i sadystycznym dyktatem superego. Bazując na teorii Davanloo i własnych obserwacjach Josette ten Have-de Labije stworzyła tzw. mapę drogową do nieświadomości, pozwalającą terapeucie zrozumieć jakie interwencje może podjąć aby bezpiecznie, wraz z pacjentem odbyć swoistą podróż w czasie, krok po kroku pomagając mu odrzucić sadystyczną dyktaturę patologicznego superego i dotrzeć do swoich bolesnych uczuć oraz zranionych pragnień.
Podejście ISTDP
ISTDP zakłada aktywną rolę terapeuty i pacjenta, jako równych partnerów, mających różne zadania i pozostających w ciągłej intensywnej interakcji. Pierwszym celem jest zatem wypracowanie świadomego i nieświadomego przymierza roboczego. Terapeuta używając techniki konfrontacji, identyfikacji, klaryfikacji pracuje z tzw. obronami frontowymi działającymi na poziomie oporu przed bliskością emocjonalną z innymi osobami. Pacjent ma szansę wyraźnie zobaczyć autodestrukcyjny efekt swojej pasywności, uległości, opozycyjności, mówienia ogólnikami, intelektualizowania, unikania kontaktu wzrokowego; oraz zrozumieć związek automatycznego sięgania po te obrony z traumatycznymi doświadczeniami w swoich ważnych relacjach z przeszłości. Terapeuta konsekwentnie reaguje na każdą obronę za pomocą której pacjent unikając bliskości sabotuje swoje własne pragnienie bycia zrozumianym i dostania pomocy, z empatią zaprasza go do zobaczenia jak bardzo automatycznie rani on samego siebie i podtrzymuje swój problem. W ISTDP terapeuta interweniuje, nie akceptując roli biernego, bezradnego świadka samoniszczących zachowań pacjenta. Pozwala to pacjentowi doświadczyć siebie jako ważnego i wartego wysiłku a terapeuty jako różniącego się zarówno od aktywnych agresorów jak i od biernych świadków jego cierpienia w przeszłości. Terapeuta zaprasza pacjenta aby zobaczył go jako realną, niedoskonałą a jednocześnie kompetentną i zaangażowaną osobę, stwarzając warunki do odwrócenia projekcji pacjenta i zbudowania przymierza. W ISTDP terapeuta nieustannie konfrontuje pacjenta z jego autodestrukcyjnymi zachowaniami po które sięga „tu i teraz” podczas sesji, adresuje jego zdrowe, głęboko ukryte pragnienia i zaprasza do dokonania wyboru. Obudzenie dawno pogrzebanych tęsknot za byciem zrozumianym z troską, miłoscią i precyzją i dostaniem pomocy wywołuje natychmiastową reakcję ze strony patologicznego superego pacjenta. Pacjent ma okazję doświadczyć intensywnego wewnętrznego konfliktu, a interwencje terapeuty pozwalają ten konflikt i związany z nim lęk świadomie zobaczyć i zrozumieć. Pod naporem zmobilizowanych uczuć i pragnień pacjent może świadomie porzucić stosowane obrony dla swego własnego dobra.
W podejściu ISTDP terapeuta patrzy na pacjenta i uczy go patrzenia na samego siebie przez pryzmat trójkąta osób i trójkąta konfliktu (Malan 1979).
Reakcje pacjenta (uczucie/impuls, lęk, obrona) reprezentują wierzchołki trójkąta konfliktu. Badamy je zawsze na bazie konkretnej sytuacji w relacji z terapeutą w czasie sesji , w relacji z obecnego życia pacjenta, bądź w relacji z ważnymi osobami w przeszłości (trójkąt osób). W ten sposób pomagamy pacjentowi zrozumieć jego obecne reakcje i powiązać je z unikalną historią jego dzieciństwa. Doświadczenie przez pacjenta zablokowanych emocji i tęsknot z wczesnych relacji otwiera go na świadome przeżywanie uczuć i pragnień w aktualnych sytuacjach interpersonalnych.
Istotne znaczenie dla przebiegu procesu terapeutycznego ma precyzyjna diagnoza charakterystycznego dla pacjenta wzorca rozprzestrzeniania lęku oraz pomoc pacjentowi w przywróceniu jego zdrowej regulacji. Ciągłe monitorowanie poziomu lęku pozwala uniknąć zbyt pochopnych interwencji, które mogłyby skutkować jego niekontrolowanym wzrostem i zablokowaniem procesu terapeutycznego.
Rzeczywisty, pełny dostęp do uczuć i zdrowe regulowanie lęku wiążą się z ich doświadczaniem na poziomie fizycznym, dlatego też terapeuta stale kieruje swoją i pacjenta uwagę na reakcje mobilizowane w ciele.
Skuteczność i Szkolenie ISTDP
Skuteczność ISTDP dokumentują liczne badania naukowe. Metoda może być z powodzeniem stosowana w przypadku większości zaburzeń, w których wskazane jest leczenie psychoterapią. Wyjątkiem są pacjenci psychotyczni, psychopaci, oraz osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków (tacy pacjenci mogą rozpocząć terapię jeżeli utrzymują abstynencję).
Sesje ISTDP są nagrywane na wideo, co pozwala na precyzyjne superwizowanie terapii oraz znacznie podnosi efektywność procesu szkolenia psychoterapeutów pracujących w tym podejściu. Kształcenie odbywa się w małych grupach, w atmosferze szacunku i empatii. Warunki takie pozwalają uczestnikom na bezpieczne mierzenie się z własnymi trudnościami, sprzyjając uczciwemu konfrontowaniu się terapeutów z ich własnymi obronami przed emocjonalną bliskością. Proces stawania się coraz lepszym terapeutą ISTDP staje się tym samym nieustającą osobistą przygodą.
dr med. Renata Komorowska-Pietrzykowska
Specjalista psychiatra, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, pediatra, psychoterapeuta
Kwalifikacje
- ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu,
- uzyskała specjalizację z psychiatrii II stopnia,
- uzyskała specjalizację z psychiatrii dzieci i młodzieży II stopnia oraz specjalizację z pediatrii I stopnia,
- obroniła doktorat dotyczący jadłowstrętu psychicznego i układu immunologicznego,
- odbyła szkolenie w zakresie psychoterapii atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, uzyskując Certyfikat Psychoterapeuty,
- uzyskała European Certificate of Psychotherapy nadany przez The European Association for Psychotherapy,
- ukończyła drugą polską edycję szkolenia (Core Training) zakresie ISTDP (Intensive Short-Term Dynamic Psychoterapy), prowadzonego przez najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu z USA i Europy Zachodniej: Josette ten Have de Labije, Jona Fredericksona, Ferruccio Osimo, Allana Abbassa, Keesa Cornelissena, uzyskujac certyfikat IEDTA (International Experiential Dynamic Therapy Association). Ukonczyła szkolenie w zaawansowanym kursie ISTDP (ISTDP Advanced Core Training) w Berlinie pod kierunkiem Josette ten Have- de Labije.
- od 2015 do chwili obecnej współprowadzi początkowo jako obserwator a od 2017 r jako asystent International Core Training ISTDP w Berlinie pod kierunkiem Josette ten Have de Labije,
- uzyskała uprawnienia nauczyciela i superwizora ISTDP certyfikowanego przez IEDTA
Doświadczenie zawodowe
W latach 1989-2017 pracowała w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ostatnio jako starszy wykładowca, zastępca kierownika Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży; prowadziła badania naukowe, uczyła studentów i młodszych lekarzy. Jest autorem publikacji z dziedziny psychiatrii, uczestniczy w konferencjach naukowych w kraju i za granicą.
Obecnie prowadzi głównie praktykę prywatną, zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych osób dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, tików, schizofrenii, zaburzeń osobowości. Łączy oddziaływania psychoterapeutyczne i farmakologiczne w zależności od potrzeb pacjenta. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i starszej młodzieży integrując różne podejścia psychoterapeutyczne, preferując pracę w nurcie Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej (ISTDP).
Jako ceryfikowany nauczyciel i superwizor prowadzi warsztaty, szkolenia i superwizje w zakresie ISTDP